Published On: 26. júla 20211562 words7,8 min read

Vo vertikálnej záhrade môžeme pestovať rôzne druhy rastlín. Ich výber záleží najmä od našej preferencie, ale tiež od toho či vyberáme rastliny do interiéru alebo exteriéru. Medzi ďalšie dôležité podmienky patrí umiestnenie zelenej steny s ohľadom na svetlo, tj. slnečné stanovisko alebo tieň, ale aj spôsob pestovania rastlín (na báze vody, na báze pôdy). Všetky tieto faktory treba pri výbere rastlín zvážiť. V tomto článku si uvedieme niekoľko najpopulárnejších rastlín, ktoré možno pestovať vo vertikálnej záhrade a ich preferované podmienky na pestovanie.

Zelené rastliny

Zelené rastliny obvykle tvoria základ živej steny. Môžu to byť vždyzelené črepníkové trvalky či popínavé rastliny. Ich preferované podmienky na pestovanie sa líšia druh od druhu, no prevažne im vyhovuje viac svetla, teplejšie prostredie a vlhký vzduch. Mnohé však dobre znášajú aj tieň a suchší vzduch. 

Medzi zelené rastliny vhodné do vertikálnej záhrady patria napríklad:

  • Potosovec zlatý (Epipremnum aureum) – ide o popínavú trvalku so zelenými listami, ktoré môžu byť zdobené bledozelenými alebo žltými fľakmi. Preferuje umiestnenie na svetlom stanovisku a vyššiu vlhkosť vzduchu.  
  • Filodendron previsnutý (Philodendron hederaceum) – má krásne zelené listy srdcovitého tvaru. Je to nenáročná rastlina, ktorá preferuje svetlejšie stanovisko a vyššiu vlhkosť vzduchu. POZOR! Jedná sa o jedovatú rastlinu, takže by mala byť umiestnená tak, aby k nej nemali prístup malé deti a domáce zvieratá. 
  • Zelenec chochlatý (Chlorophytum comosum) – má dlhé tenké zelené listy, po okrajoch lemované svetlejšou farbou. Preferuje polotienisté stanovisko. 
  • Koleus hybridný (Coleus blumei) – nazývaný aj Africká žihľava, môže mať listy rôznych farieb od zelenej, cez žltú a červenú, až po fialovú. Preferuje teplejšie prostredie a slnečné stanovisko. 
  • Cissus antarctica – ide o popínavú rastlinu pôvodom z Austrálie. Má lesklé zelené listy a červenkasté stonky. Dobre sa mu darí na svetlom stanovisku a preferuje teplejšie podnebie. 
  • Aglaonéma pomiešaná (Aglaonema commutatum) – má krásne veľké strakaté listy zelenej farby, ale existujú aj odrody sfarbené do červena. Preferuje polotienisté až tienisté stanovisko a je vhodná aj na hydroponické pestovanie. POZOR! Jedná sa o jedovatú rastlinu, takže by mala byť umiestnená tak, aby k nej nemali prístup malé deti a domáce zvieratá.

Sukulenty

Sukulenty sú dekoratívne rastliny s dužinatými stonkami či listami, v ktorých si vytvárajú zásobu vody a živín. Vďaka tomu dokážu prežiť aj dlhšie obdobia sucha. Väčšine druhov vyhovuje slnečné stanovisko až polotieň, dobre znášajú výkyvy teplôt a polievať ich stačí približne v týždňových intervaloch. 

Medzi sukulenty vhodné do vertikálnej záhrady patria napríklad:

  • Crassula Estagnol – má zelené mäsité listy hviezdicového tvaru, ktoré sú na sebe navrstvené. Je možné ju pestovať vonku aj vnútri, dobre sa jej darí v slnečnom prostredí s menším množstvom vody.
  • Sedum adolphii – ide o rýchlo rastúci sukulent, vhodný nie len do vertikálnych záhrad, ale aj do skaliek. Má zelené dužinaté lístky, ktorých okraje začnú na priamom slnku červenieť. Preferuje slnečné prostredie a nesmie sa príliš často zavlažovať.
  • Graptoveria Fred Ives – patrí medzi nenáročné sukulenty, ktoré sú vhodné aj pre začínajúcich pestovateľov. Hlavnou črtou rastliny sú tmavo purpurové mäsité listy s bielymi okrajmi. Preferuje slnečné stanovisko a menej vody. 

Paprade

Paprade patria medzi záhradné rastliny, ktoré sú obľúbené pre svoju prispôsobivosť a odolnosť voči vlhkosti. Ľahko sa pestujú a rýchlo pokrývajú danú oblasť. Všeobecne však rastú smerom nadol, takže spolu s nimi treba pestovať aj ďalšie druhy rastlín. Väčšina papradí preferuje teplé a polotienisté prostredie, naopak im škodí chlad a suchý vzduch. 

Medzi paprade vhodné do vertikálnej záhrady patria napríklad:

  • Nefrolepka vznešená (Nephrolepis exaltata) – patrí medzi obľúbené druhy papradí, ktoré je vhodné pestovať v interiéri. Vyhovuje jej vysoká vlhkosť vzduchu a svetlé prostredie, nie však priame slnko. 
  • Phlebodium aureum – má dlhé modrozelené listy a je nenáročná na starostlivosť. Preferuje polotienisté stanovisko a tiež teplé a vlhké prostredie. 
  • Slezinník hniezdovitý (Asplenium nidus) – ide o ďalší obľúbený druh paprade, ktorému vyhovuje pestovanie v interiéri. Má veľké svetlozelené listy a skvele sa hodí do vertikálnej záhrady umiestnenej napríklad v kúpeľni, kde je vlhký vzduch a polotieň.

Kvitnúce rastliny

Kvitnúce rastliny sú naozaj krásnym doplnkom vertikálnych záhrad. Môžeme si vybrať rôzne druhy trvaliek, ale dobrou voľbou sú aj niektoré jednoročné rastliny. Náročnosť na pestovanie kvetov vo vertikálnej záhrade sa môže líšiť druh od druhu, mnohé však uprednostňujú slnečné stanovisko a výživnú pôdu.  

Medzi kvitnúce rastliny vhodné do vertikálnej záhrady patria napríklad:

  • Pakost krvavý (Geranium sanguineum) – ide o dlho kvitnúcu trvalku s krásnymi karmínovými kvetmi. Má rada teplo, svetlo a znesie aj suchšie prostredie. Vhodná do interiérovej aj exteriérovej vertikálnej záhrady.
  • Jazmín konfederačný (Trachelospermum jasminoides) patrí medzi popínavé rastliny, ktoré sú často používané na skrášľovanie plotov a terás. Má menšie biele kvety hviezdicového tvaru, ktoré rozvoňajú svoje okolie. Preferuje slnečné stanovisko a nevadí mu sucho. 
  • Lobelka modrá (Lobelia erinus) – nazývaná aj Lobelka drobná, je jednoročná rastlina s krásnymi malými tmavomodrými kvietkami. Rastie na husto, takže dokáže živú stenu veľmi pekne pokryť. Vyžaduje si pravidelné zavlažovanie a slnečné stanovisko, ale inak je to nenáročná kvetina, vhodná aj pre začínajúcich pestovateľov. 

Kuchynské bylinky

Živú stenu nám môžu zdobiť nie len okrasné rastliny, ale aj tie úžitkové. K nim samozrejme patria aj bylinky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou kuchyne každého milovníka dobrého jedla. Bylinky vo všeobecnosti nie sú nijako zvlášť náročné na pestovanie, najdôležitejšie je zabezpečiť im primerane svetlé stanovisko a závlahu podľa individuálnych preferencií. 

Medzi kuchynské bylinky vhodné do vertikálnej záhrady patria napríklad:

  • Pažítka – ide o cibuľovinu s jemne štipľavou chuťou, ktorá je nenáročná na pestovanie. Darí sa jej dobre v interiéri aj v exteriéri, no treba jej zabezpečiť dostatok svetla.
  • Bazalka – patrí k veľmi obľúbeným bylinkám, ktoré sa hodia do mnohých pokrmov. Potrebuje svetlo a pravidelné zavlažovanie, nerobí jej dobre chlad a treba ju chrániť pred vetrom či prievanom.
  • Koriander – ide o aromatickú bylinku, populárnu najmä v mexickej kuchyni. Ako väčšina byliniek, tiež si vyžaduje slnečné stanovisko, no neznesie príliš veľké teplo. Preferuje suchšiu pôdu, takže to so zalievaním netreba preháňať. 
  • Rozmarín – má nie len výnimočnú chuť, ale aj liečivé účinky. Táto bylinka je obľúbenou najmä v stredomorskej kuchyni a pri pestovaní preferuje bezvetrie, polotieň a striedme zavlažovanie. 
  • Mäta – patrí k bylinkám s výraznou arómou, ktoré sa skvele hodia na prípravu osviežujúcich nápojov alebo chutného mätového čaju. Dobre sa jej darí v polotieni, preferuje vlhkú pôdu a pôsobí ako odpudzovač pre viaceré druhy hmyzu. 
  • Materina dúška – má množstvo liečivých účinkov. Najčastejšie sa užíva pri zápale hrdla a priedušiek, ale tiež pri tráviacich ťažkostiach. Je to nenáročná rastlina, ktorá preferuje slnečné stanovisko a suchšiu pôdu. 

Ovocie a zelenina

Medzi úžitkové rastliny vhodné do vertikálnej záhrady patria aj niektoré druhy ovocia a zeleniny. Dôležité je, aby to boli rastliny s kratšími koreňmi a zmestili sa tak do nádobiek v živej stene. Tento spôsob pestovania plodín je síce netradičný, ale aj spolu s bylinkami nám poskytne chutné ingrediencie do kuchyne a zároveň skrášli obytný priestor. 

Medzi ovocie a zeleninu vhodné do vertikálnej záhrady patria napríklad:

  • Jahody – toto chutné a sladké ovocie si pri svojom raste vyžaduje veľa svetla, pravidelné zalievanie a výživnú pôdu. V interiéri by mali byť jahody relatívne v bezpečí pred škodcami aj chorobami. 
  • Červená reďkovka – táto drobná zelenina si taktiež vyžaduje dostatok slnka a vlahy. Jej výhodou je, že rastie rýchlo, takže keď sa nám minie úroda, v krátkom čase si vypestujeme ďalšiu. 
  • Šalát – táto listová zelenina má veľké množstvo odrôd, z ktorých si môžeme vyberať. Väčšina z nich dobre znáša aj chlad, no inak preferujú slnečné stanovisko a pravidelné zavlažovanie.  

Leave your comment

Related posts