Published On: 10. apríla 2019674 words3,4 min read

Kvapková závlaha je výborný pomocník v zavlažovaní okrasných záhonov, skaliek, ovocných stromov, vyvýšených záhonov, skleníkov, do svahu, úžitkových záhrad. Nazýva sa aj kvapôčková závlaha, pretože voda vyteká zo špeciálnej hadice s dierkami v podobe kvapôčok. Keďže voda kvapká priamo ku koreňom rastlín, šetrí sa množstvo použitej vody.

Automatická závlaha

Inštaláciou riadiacej jednotky dosiahneme, že kvapková  závlaha bude zavlažovať automaticky. Najprv si riadiacu jednotku naprogramujeme tak, aby zavlažovala v určitých intervaloch a zabezpečila množstvo vody, ktoré rastliny potrebujú. Prihliadame aj na to, či sa rastliny nachádzajú väčšinu dňa na slnečnom alebo tienistom stanovisku. Inštaláciou dažďového senzoru zabezpečíme, aby sa kvapková závlaha v čase dažďa nespustila. Takto si ušetríme čas, ktorý by sme venovali pri manuálnej závlahe. Automatická závlaha je preto vhodná aj do vzdialenejších záhradiek, kam nemáme čas chodiť každý deň polievať rastliny. Stačí, aby bol na záhrade zdroj vody. Ten môže byť v podobe studne, alebo veľkej plastovej kade, ktorá má aspoň 1000 litrov. Mať elektrický prúd na záhradke je výhodou, ale ak nie je, tak nevadí. Automatickú závlahu možno spustiť pomocou batérií, alebo solárneho kolektora.

Vyvýšené záhony – závlaha

Ak ste podľahli trendu a vytvorili si vyvýšené záhony, kvapkovú závlahu môžete využiť aj pri nich. Ich výhodou je, že sa hodia aj do okrasnej záhrady. Môžete v nich pestovať čokoľvek, od zeleniny, cez kvety až po bylinky. Keďže sa rastliny pestujú vyššie nad úrovňou zeme, šetríte si chrbát. Ak zvolíte aj dostatočnú výšku, máte istotu, že vám rastlinky nezničí napr. psík. Takisto je vylúčená možnosť prenikania burín alebo trávy z okolia. Automatická kvapková závlaha je pri vyvýšených záhonoch obzvlášť vhodná, pretože z hadice vykvapkáva voda priamo ku korienkom rastlín.

Kvapková závlaha svojpomocne

Aj keď veľa domácich kutilov zvládne nainštalovať aj kvapkovú závlahu, odporúčame radšej odborníkov, ktorí už majú s kvapôčkovou závlahou skúsenosti. Predsa len celý zavlažovací systém pozostáva z rôznych hadích, filtrov, riadiacej jednotky, ventilov a ďalších komponentov. Aby bol celý zavlažovací systém funkčný dlhé roky, je potrebné vyberať aj kvalitné výrobky. Lacná kvapková závlaha z hypermarketu nemusí byť tak spoľahlivá, ako by ste chceli. Voda nemusí z hadice len kvapkať, ale doslova vytekať a to aj na miestach, kde nechceme. Závlaha tak stráca efektívnosť a zbytočne plytváme vodou.

Kvapková závlaha – cena

Treba myslieť na to, že kvalitne spravená inštalácia a zapojenie kvapkovej závlahy niečo stojí. Aj použité komponenty by mali byť kvalitné. Celková cena teda závisí od plochy, ktorú chcete mať zavlažovanú, množstva použitých komponentov, náročnosti práce a ďalších faktorov.

Pet fľaše ako závlaha

Pokiaľ chcete zavlažiť kvety v kvetináči na parapete, je pet fľaša vhodná. Urobíte do vrchnáka dierky a dno odrežete. Potom fľašu zapichnete do zeme k rastline vrchnákom dolu a nalejete vodu. Ak by ste takto chceli zavlažiť celú svoju záhradu, potrebovali by ste veľmi veľa fľaši. Tiež nemáte zaručené, že rastlinky dostanú presne toľko vody, koľko potrebujú. Navyše môžu narúšať celkový dojem zo záhrady, pretože nie sú veľmi vzhľadné.

Kvapková závlaha je výborný pomocník, ak je odborne inštalovaná. V Greens.sk sa venujeme aj kvapkovej závlahe a používame iba kvalitné komponenty.

Leave your comment

Related posts