Rastliny sú súčasťou našich domovov už od nepamäti. Skrášľujú naše záhrady, terasy, balkóny aj izby. Estetická stránka však nie je to jediné, čo nám rastliny ponúkajú. Byť obklopený zeleňou má množstvo benefitov aj pre naše zdravie a psychickú pohodu. Vertikálna záhrada je jednou z možností, ako pestovať rastliny v interiéri svojho bytu alebo domu. Je to trochu iný spôsob, než pestovanie v klasickom kvetináči a dodá to nášmu domovu unikátny dizajn.
Čo to teda je tá vertikálna záhrada a aké benefity so sebou prináša?
Čo je vertikálna záhrada?
Hovorí sa jej aj zelená stena alebo živá stena. Vertikálna záhrada je zvislá konštrukcia, ktorá obvykle obsahuje zabudované kvetináče/nádoby. V nich sa nachádza zemina, piesok, kamienky alebo voda a vysádzajú sa do nich kvety a zeleň. Pretože táto stena má v sebe živé rastliny, zvyčajne má zabudovaný aj zavlažovací systém.
Pôvod zelenej steny siaha do roku 1938, kedy si dal tento vynález patentovať profesor krajinnej architektúry Stanley Hart White. Jeho nápad však v tom čase nezožal úspech. Až o niekoľko desiatok rokov neskôr prišli do módy interiérové a exteriérové vertikálne záhrady. Často sa používali na budovách v meste, kde slúžili ako dodatočná vrstva izolácie (v lete chránili budovu pred priamym slnečným žiarením a jej následným prehrievaním, v zime zabraňovali úniku tepla zvnútra budovy). V interiéri zase našli využitie najmä vo verejných budovách, ako kancelárske priestory či obchodné centrá, a to najmä z estetických dôvodov. Dnes už však takúto zelenú stenu môžeme mať aj u seba doma.
Čo všetko by ste mali vedieť, než si poriadite vertikálnu záhradu sa dočítate v tomto článku.
Typy vertikálnych záhrad
Živé steny môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín. Podľa umiestnenia:
- Interiérové – izbové živé steny, majú širší výber rastlín na pestovanie, keďže nepodliehajú zmenám počasia.
- Exteriérové – živé steny na vonkajších stenách budov, je nutné zohľadniť výber rastlín podľa podnebia, ktoré dobre tolerujú.
Podľa rozlohy:
- Na celú stenu – veľké vertikálne záhrady pokrývajúce celú stenu, vhodné do interiéru aj exteriéru, zvyčajne obdĺžnikového/štvorcového tvaru (kopírujúce tvar steny izby alebo budovy).
- Na časť steny – menšie vertikálne záhrady pokrývajúce časť steny, vhodné do interiéru, možnosť rôznych tvarov (kruh, trojuholník, kosoštvorec, obdĺžnik, atď).
Podľa spôsobu pestovania rastlín:
- Na báze vody (hydroponické) – technika využívajúca skutočnosť, že rastliny nevyžadujú pre svoj rast pôdu. Pôda poskytuje rastline mechanickú podporu koreňov a je potrebná iba voda (spolu s minerálmi uloženými v pôde) a samozrejme tiež svetlo a oxid uhličitý zo vzduchu. Na uchytenie koreňov sa pri tomto type živej steny môže využívať tzv. koberec z kokosových vlákien alebo plsti. Ďalšou možnosťou sú vzorované polyuretánové dosky, ktoré sú odolnejšie než spomínané koberce.
- Na báze pôdy – technika podobná pestovaniu rastlín v kvetináčoch. Nástenná konštrukcia obsahuje nádoby alebo kapsule so zeminou, do ktorých sa vysadia kvety a zeleň. Zvyčajne má tiež zabudovaný zavlažovací systém.
Aké benefity prináša vertikálna záhrada pre váš domov?
Zelená stena je nie len zaujímavým dizajnérskym kúskom, ale má aj množstvo pozitívnych účinkov pre naše telo, myseľ a priestor, v ktorom bývame. Aké to sú?
- Prečisťuje a zvlhčuje vzduch – rastliny v byte výrazne zlepšujú ovzdušie. Zelená stena filtruje častice zo vzduchu a premieňa CO2 na kyslík. Už jeden m2 živej steny extrahuje ročne zo vzduchu 2,3 kg CO2 a vyprodukuje 1,7 kg kyslíka. Zároveň zvyšuje vlhkosť vzduchu, čo je optimálne najmä počas zimných mesiacov a tiež v miestnostiach s klimatizáciou.
- Znižuje teplotu okolia – toto platí pre exteriérové zelené steny, ktoré pokrývajú budovu zvonku. Rastliny absorbujú slnečné svetlo (cca 50% sa vstrebáva a 30% sa odráža). Pomáhajú tak vytvárať v letnom období chladnejšie a príjemnejšie podnebie a zabraňujú prehrievaniu budovy. Vďaka tomu je potrebných o cca 33% menej klimatizácie v interiéri budovy, čo znamená úsporu energie.
- Slúži ako zvuková bariéra – vertikálna záhrada môže poslúžiť aj ako zvuková bariéra pre budovu. Absorbuje o 41% viac hluku ako tradičná fasáda, výsledkom čoho je zníženie hluku až o 8 dB. Prostredie sa tak stáva oveľa tichším vo vnútri aj zvonku budovy.
- Zmierňuje stres a pomáha dostať sa do pohody – rastliny majú neuveriteľne pozitívny vplyv na ľudské zdravie a celkovú pohodu. Pozorovanie rastlín po dobu cca 5 minút znižuje stres, zlepšuje krvný tlak, uvoľňuje svalové napätie a napomáha k lepšiemu sústredeniu. Vďaka zvýšenému množstvu kyslíka a vlhkosti vzduchu je vertikálna záhrada ideálna pre ľudí, ktorí majú časté problémy s dýchacími cestami, suchými očami či trpia bolesťami hlavy.
- Skrášľuje priestory – v neposlednom rade je zelená stena pútavým estetickým doplnkom, ktorý dodá obytnému či pracovnému priestoru tú správnu atmosféru.
Viac zaujímavostí o vertikálnych záhradách sa dozviete v ďalších článkoch na našom blogu.