Published On: 9. júla 2021750 words3,8 min read

Vertikálna záhrada je unikátny spôsob, ako pestovať rastliny v byte alebo dome. Čo presne je vertikálna záhrada, nazývaná aj zelená alebo živá stena, sme rozpísali v článku Vertikálna záhrada do vášho bytu alebo domu. V tomto článku sa zameriame na to, čo je dôležité vedieť a zvážiť, než sa rozhodneme si vertikálnu záhradu zaobstarať aj do svojho domova. 

Umiestnenie

Azda tým najdôležitejším rozhodnutím je, kam chceme živú stenu umiestniť. Interiérové a exteriérové vertikálne záhrady si vyžadujú trochu odlišnú starostlivosť a tiež aj iný výber rastlín. Preto skôr, než začneme uvažovať nad čímkoľvek ďalším, musíme vedieť či má naša živá stena zdobiť obývačku alebo terasu.

Rozmery

Keď už vieme, kde bude naša zelená stena umiestnená, môžeme začať zvažovať jej veľkosť. V tomto prípade máme niekoľko možností: vertikálna záhrada na celú stenu alebo vertikálna záhrada na časť steny. Pričom čiastočné vertikálne záhrady môžu mať rôzne tvary a možno ich použiť aj ako živé obrazy. Väčšie zelené steny samozrejme vyžadujú aj viac starostlivosti a ich zhotovenie a vypestovanie rastlín zaberie viac času.

Rastliny

Výber rastlín je ďalším nemenej dôležitým rozhodnutím. V prípade exteriérovej vertikálnej záhrady treba brať do úvahy podnebie, v ktorom žijeme. Rastliny musia zniesť premenlivé počasie aj priame vystavenie slnečnému svetlu. Do interiérovej vertikálnej záhrady zase môžeme dať aj exotické rastliny, ktoré potrebujú stabilnejšie podmienky pre rast. Avšak aj v interiéri musíme brať do úvahy napríklad to, že niektoré rastliny vyžadujú viac svetla a hodia sa teda skôr do preslnenej miestnosti. Iné naopak môžu lepšie prospievať v tieni a tak sú vhodné skôr pre vertikálnu záhradu v tmavšej izbe. 

Medzi rastliny vhodné pre exteriérovú živú stenu patria:

  • Filodendron previsnutý
  • Pakost
  • Jazmín konfederačný

Medzi rastliny vhodné pre slnečnú interiérovú živú stenu patria:

  • Filodendron previsnutý
  • Pakost
  • Potosovec zlatý
  • Cissus
  • Tučnolist

Medzi rastliny vhodné pre tienistú interiérovú stenu patria:

  • Nefrolepka vznešená
  • Lopatkovec Wallisov
  • Aglaonéma

Spôsob pestovania

Vertikálna záhrada môže fungovať na báze vody (hydroponická) alebo na báze pôdy (vstavané kvetináče s pôdou). Hydroponické zelené steny využívajú na uchytenie koreňov rastlín napríklad koberec z kokosových vlákien alebo vzorované polyuretánové dosky. Rastlinám sú dodávané živiny prostredníctvom zavlažovania vodou obohatenou o minerály, ktoré sa bežne nachádzajú v pôde. Živé steny na báze pôdy fungujú na podobný princíp ako pestovanie rastlín v kvetináčoch. Obvykle však majú zabudovaný zavlažovací systém, kvôli praktickosti.

Nie všetky rastliny je vhodné pestovať v hydroponických vertikálnych záhradách. Pre niektoré je to naopak prospešnejšie. Medzi rastliny, ktoré budú v hydroponických živých stenách prosperovať patria napríklad: Filodendron previsnutý, Aglaonéma, niektoré kuchynské bylinky a dokonca aj jahody.

Starostlivosť o vertikálnu záhradu

Starostlivosť o živú stenu nebýva náročná, no mnohé závisí od jej veľkosti, druhov rastlín aj od spôsobu ich pestovania. Pripraviť by sme sa mali na občasné dopĺňanie hnojiva, zastrihávanie rastlín, odstraňovanie prípadných chorých, vysušených alebo zhnitých listov a podobne. Pravidelné zavlažovanie obvykle zabezpečuje vstavaný zavlažovací systém, takže povinnosť pravidelného polievania kvetov nám pri vertikálnej záhrade odpadá. 

Hmyz

Veľká plocha pokrytá rastlinami znie ako zaručené lákadlo pre rôzne druhy hmyzu. No nemusí to tak nevyhnutne byť. Kvitnúce rastliny a rastliny rodiace plody naozaj dokážu privábiť najmä opeľovačov. Avšak do vertikálnej záhrady si môžeme zasadiť aj rastliny, ktoré majú prirodzené repelentné účinky, ako napríklad: Cissus, Aglaonéma alebo Tučnolist. Tie môžu pomôcť ochrániť našu zelenú stenu aj pred rôznymi škodcami. 

Viac zaujímavostí o vertikálnych záhradách sa dozviete v ďalších článkoch na našom blogu.

Leave your comment

Related posts