Published On: 17. apríla 2024400 words2 min read

===INTRO:===
Sladké drievko, známe aj ako Glycyrrhiza glabra, je známe po celom svete vďaka svojmu jedinečnému sladkému vkusu v licorici. Ale vedeli ste, že tento rastlinný druh má aj mnoho zdravotných benefitov? A čo viac, je možné ho vypestovať priamo vo vašej záhrade! Tak nechajte nám vás priviesť do sveta sladkého drievka a jeho skvelých vlastností.

Ako si vypestovať vlastné Sladké drievko?

Vypestovanie vlastného sladkého drievka je zábavné a jednoduché. Začnite tým, že si zabezpečíte semienka sladkého drievka. Tieto semienka môžete nájsť v špecializovaných záhradníckych obchodoch alebo online. Pred výsadbou je dobré semienka namočiť do vody na 24 hodín, čo pomôže zabezpečiť rýchlejšiu a úspešnejšiu klíčnosť.

Sladké drievko uprednostňuje slnečné až polotieňové stanovište s priepustnou, dobre pripravenou pôdou. Sadenice vysádzajte do vzdialenosti asi 60 cm od seba, aby mali dostatok priestoru na rast. Pôdu pravidelne zavlažujte, ale dávajte pozor, aby nebola príliš mokrá, pretože to môže spôsobiť hnilobu koreňov.

Zdravotné benefity Glycyrrhiza glabra odkryté!

Sladké drievko nie je len chutná rastlina, ale aj významná liečivka. Obsahuje látka známa ako glycyrrhizin, ktorý je až 50 krát sladší ako cukor a má mnoho pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Medzi tie patrí napríklad podpora trávenia, zmiernenie bolesti v krku a úľava od dýchacích problémov.

Navyše, vedecké štúdie ukázali, že sladké drievko môže mať aj antivírusové a protizápalové vlastnosti. Je teda skvelým pomocníkom pri liečení prechladnutia a chrípky. A to nie je všetko! Glycyrrhiza glabra sa tiež považuje za účinnú pri liečení kožných problémov ako je ekzém a psoriáza.

===OUTRO:===
Tak čo poviete, nie je sladké drievko fascinujúca rastlina? Nie len že môže byť súčasťou vašej záhrady alebo vnútorného priestoru, ale prináša aj mnoho zdravotných výhod. Tak prečo nevyskúšať vypestovať vlastné sladké drievko a zažiť všetky jeho benefity na vlastnej koži? Nech je vaša záhrada plná sladkých drievok a vaše zdravie vďačné za ich prínosy!

Leave your comment

Related posts