Published On: 10. apríla 2019525 words2,6 min read

Ak vás už omrzelo vyťahovanie hadice a ručné polievanie trávnika, alebo záhonu, je najvyšší čas zabezpečiť si automatickú závlahu. Závlaha do záhrady šetrí nielen váš čas, ale aj množstvo použitej vody na zavlažovanie. Navyše zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti a vaša záhrada bude zavlažovaná aj počas vašej neprítomnosti.

Zavlažovací systém

Celý zavlažovací systém sa skladá zo špeciálnych hadíc, trysiek, senzorov a riadiacej jednotky. Aby bola závlaha do záhrady efektívna a účinná, je dobré sa obrátiť na odborníkov. Preto nás neváhajte kontaktovať. Dohodnite si s nami bezplatnú obhliadku a konzultáciu.

Najskôr je potrebné premyslieť, odkiaľ bude čerpaná voda, a kde rozmiestnime trysky, aby bol trávnik zavlažovaný rovnomerne. Vodu možno použiť z kohútika, alebo zo studne. Pomocou stroja urobíme do zeme drážky široké 15 cm, v ktorých budú uložené hadice k jednotlivým tryskám. Nemusíte sa báť, ak už máte založený trávnik, všetko vrátime do pôvodného stavu. Používame len také komponenty, u ktorých máme overenú kvalitu.

Typy závlah

Podľa toho, či chcete zavlažovať trávnik alebo záhon, sa vyberie aj typ zavlažovacieho systému. Pre zavlažovanie trávnika je vhodnejšia trysková závlaha. Pre okrasné, zeleninové záhony alebo okrasné kríky odporúčame skôr kvapkovú závlahu.

Kvapková závlaha

Kvapkovú závlahu používame najčastejšie na zavlažovanie zeleninových a okrasných záhonov. Tento zavlažovací systém pozostáva zo špeciálnych hadíc s otvormi, ktoré rozmiestňujeme na povrch pôdy k rastlinám, ktoré chceme zavlažiť. Okrem nich je dôležitá aj riadiaca jednotka, ktorá zabezpečuje zavlažovanie v určitých intervaloch. Nemusíte potom strácať čas so zavlažovaním a môžete pokojne odísť aj na dovolenku. Kvapková závlaha šetrí množstvo vody a zavlažuje rovnomerne po celej dĺžke hadici. Vyrába sa predovšetkým v čiernej alebo v hnedej farbe, takže v záhonoch alebo pod okrasnými kríkmi nie je tak nápadná.

Trysková závlaha

Tryskovú závlahu inštalujeme na zavlažovanie trávnika. Rozvod vody je zabezpečený hadicami pod trávnikom, takže nekazí vzhľad trávnika a nemusíte sa potkýnať o hadicu. Trysky sa v čase zavlažovania vysunú pod tlakom nad úroveň zeme a rozstrekujú vodu rovnomerne po celej ploche trávnika. Dažďový senzor zabezpečí, že pokiaľ prší, zavlažovací systém nespustí zavlažovanie. Týmto sa šetrí voda a tráva nie je premočená. Rovnako ako pri kvapkovej závlahe sa dá v riadiacej jednotke nastaviť potrebný čas zavlažovania.

Ak máte ďalšie otázky, alebo špecifické podmienky pre svoju záhradu, kontaktujte nás. Poradíme vám a zabezpečíme, aby ste mali krásnu záhradu počas celého roka.

Leave your comment

Related posts