Published On: 28. marca 20191382 words6,9 min read

Snáď každý, kto býva v rodinnom dome so záhradkou, túži po krásnom zelenom trávniku. Aby bol trávnik krásny, hustý, bez machu a buriny, vyžaduje si potrebnú starostlivosť. Kosenie  nestačí, a preto je dôležitá vertikutácia trávnika. Pre správne vykonanú vertikutáciu je lepšie osloviť profesionálov, ktorí majú skúsenosti. Máte tak istotu, že si svoj trávnik nezničíte.

Vertikutácia trávnika

Vertikutácia spočíva vo vertikálnom narušení trávnika pomocou benzínových alebo elektrických vertikutátorov. Vertikutáciou sa z trávnika odstraňujú uschnuté steblá trávy, burina, mach a prevzdušňuje sa koreňový systém trávy, aby k nemu ľahšie prenikali živiny, voda či vzduch. Tým sa podporí odnožovanie trávy a jej zahustenie. Súčasťou väčšiny vertikutátorov je okrem vertikutačného valca aj prevzdušňovací. Ten zabezpečí po vertikutácii vyhrabanie zvyškov plsti a prevzdušnenie trávnika.

Vertikutátor na trávnik

Vertikutátorov na trávu je niekoľko druhov. Najviac sa používa vertikutátor benzínový, elektrický a ojedinele aj ručný.

Vertikutátor benzínový

Jeho výhodou je to, že nemusíte za sebou ťahať žiadny kábel, je ťažší, a preto sa dobre zarezáva do trávy. Benzínový vertikutátor sa používa predovšetkým na väčšie plochy trávnika, prípadne na záhradách bez prístupu elektrickej energie. Ich nevýhodou je vyššia cena, hlučnosť, hmotnosť. Treba myslieť aj na pravidelné dolievanie benzínu a oleja, čo môže byť náročnejšie, ak chce s benzínovým vertikutátorom pracovať žena.

Vertikutátor elektrický

Elektrický vertikutátor sa zvykne používať na menšie trávne plochy, najčastejšie do 100 m². Ľahšie sa s ním manipuluje, keďže je ľahší. Nie je tak hlučný a nevyžaduje dolievanie oleja alebo benzínu. Finančne je aj o dosť lacnejší. Tým, že je ľahší, nemusí tak efektívne vertikutovať. Môžeme si však pomôcť tým, že na vrch elektrického vertikutátora položíme mech piesku, alebo substrátu. Niektoré obsahujú aj valec s pružinami, čím dosiahneme elektrický vertikutátor a prevzdušňovač.

Vertikutátor ručný

Vyžaduje si určitú fyzickú schopnosť, preto sa na väčšie plochy nevyužíva. Ručný vertikutátor je skvelá pomôcka na veľmi malé plochy trávnika, alebo plochy ťažko prístupné pre iné typy. Finančne je veľmi dobre dostupný a nezaberá veľa miesta pri skladovaní.

Vertikutátor nože

Všetky vertikutátory obsahujú valec s kovovými nožmi, ktoré prerezávajú trávnik vertikálne. Niektoré obsahujú aj valec s pružinami, ktoré trávu po vertikutácii vyhrabávajú a prevzdušňujú.

Vertikutátor cena

Cena je veľmi rozdielna a závisí predovšetkým od kvality výrobku. Vo všeobecnosti sú elektrické vertikutátory lacnejšie a ich cena sa pohybuje okolo 150 €. Výkonnejšie benzínové vertikutátory sa pohybujú v cene okolo 300 – 400 €, niektoré špičkové stroje stoja dokonca aj 600 €. Vertikutátor vyberáme len v predajniach so záhradnou technikou. Kúpa lacného stroja z hypermarketu by sa nám mohla vypomstiť. Nie sú tak kvalitné a dlho nevydržia, navyše môže byť aj problém s reklamáciou. Ručný vertikutátor stojí síce okolo 50 €, ale práca je s ním fyzicky náročná.

Keďže vertikutátor stačí použiť dvakrát do roka, väčšinu času zaberá miesto. Z finančného hľadiska tiež nejde o najlacnejšie pomôcky do záhrady. Cena sa pohybuje od 150 € pre elektrické až 300 € pre benzínové vertikutátory. Hoci niektoré predajne ponúkajú aj prenájom náradia, to vám nezaručí správne prevedenú vertikutáciu. Využitím našich služieb máte istotu, že vertikutáciu urobia odborníci a voľné miesto, ktoré by zaberal vertikutátor, môžete využiť inak. Používame len vlastné kvalitné vertikutátory, takže nemusíte myslieť na zabezpečenie benzínu, oleja, prípadne opravu stroja pri poruche. V konečnom dôsledku týmto spôsobom ušetríte čas aj peniaze.

Vertikutácia trávnika – postup

Aj vertikutácia trávnika má svoje pravidlá, ktoré treba dodržať, aby sme trávnik viac nezničili ako mu pomohli. Pred samotnou vertikutáciou je vhodné trávnik aspoň dva dni vopred pokosiť na čo najmenšiu výšku. Nie je vhodné prevzdušňovať mokrý trávnik, alebo príliš vysušený. Ideálne je dva dni po daždi, kedy je vrchná vrstva pôdy obschnutá. V žiadnom prípade nevertikutujeme počas dažďa. Na vertikutátore je dôležité aj správne nastaviť nože.

Tie by sa mali zarezávať do hĺbky maximálne 2 – 4 mm. Ak by sa nože zarezávali hlbšie, mohli by vytrhávať zo zeme aj korienky trávy, čo nechceme. Vertikutáciu trávnika by sme mali robiť najskôr rovno jedným smerom, a potom kolmo na predchádzajúci smer. Rýchlosť vertikutácie je tiež dôležitá. Nemali by sme ísť s vertikutátorom príliš pomaly, ani príliš rýchlo. Pomalé tempo môže spôsobiť vyrezávanie aj zdravej časti trávy a pri rýchlom tempe je vertikutácia nedostatočná. Najvhodnejšie tempo je približná rýchlosť našej prirodzenej chôdze. Ak sa na vertikutátore nenachádza zberný kôš, je dôležité trávnik pohrabať a zbaviť ho plsti a burín. Pri väčšej ploche trávnika môžeme na vertikutátore vymeniť vertikutačný valec za prevzdušňovací, ktorý zvyšky vyhrabe a trávnik prevzdušní.

Vertikutácia trávnika – kedy

Tu je dôležité spomenúť, že prvýkrát sa môže trávnik vertikutovať až po 2-3 rokoch od zasiatia. Trávnik musí byť dostatočne zakorenený, aby sme ho pri vertikutácii nevytrhli aj s korienkami. Vo všeobecnosti sa odporúča trávnik prevzdušňovať dvakrát ročne. Najčastejšie tak robíme na jar a jeseň.

Vertikutácia trávnika na jar

Presný čas, kedy sa robí vertikutácia na jar, je ťažké stanoviť. Najčastejšie ju môžeme robiť od konca marca až začiatkom apríla. Všetko závisí od počasia. Zatiaľ čo na západe Slovenska koncom marca už veľa kvetín a stromov kvitne, na severe našej krajiny sa ešte môže lyžovať. Preto sa treba riadiť aj prírodou. Trávnik vertikutujeme vtedy, keď už začína po zime rásť, pôda nie je zamrznutá, premočená a nehrozia výrazné mrazy. Po vertikutácii je dôležité aplikovať trávnikové hnojivo s obsahom dusíka, ktorý podporí rast a rozmnožovanie trávnika. Taktiež na holé a riedke miesta rozhodíme trávne semeno a trávnik zavlažíme, aby sa aj hnojivo dostalo skôr ku korienkom a rozpustilo sa. Vhodné je rozhodiť aj kremičitý piesok.

Vertikutácia trávnika v lete

Vertikutácia v lete sa vykonáva skôr pri športových ihriskách. Pri bežných trávnikoch sa neodporúča nakoľko je v lete veľmi teplo a sucho.

Vertikutácia trávnika na jeseň

Jesenná vertikutácia sa najčastejšie vykonáva koncom augusta až začiatkom septembra, prípadne až do októbra. Počasie by nemalo byť príliš teplé a pôda vysušená. Po jesennej vertikutácii je vhodné prihnojiť hnojivom s obsahom draslíka a dosiať trávnikové osivo.

Vertikutácia trávnika – cena

Cena vertikutácie je rôzna. Závisí predovšetkým od plochy trávnika, ale aj od množstva použitého hnojiva a osiva na rýchlejšiu regeneráciu.

Ak sa o vertikutácii chcete dozvedieť viac, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám odpovieme na vaše otázky.

Leave your comment

Related posts